Rok 2019 zaczął się bardzo obiecująco.
Na początku gala lotnicza w Gdyni i wręczona mi nagroda Błękitnego Cumulusa za promocję sportów lotniczych.
Potem pierwszy Kongres Towarzystw Chirurgii Plastycznej państw Wyszehradzkich w Polanicy Zdrój, zakończony sporym sukcesem.
Następnie wyróżnienie podczas 7 Międzynarodowego Breast Symposium w Dusseldorfie za wygłoszenie pracy poświęconej rekonstrukcji piersi własnym tłuszczem.
We wrześniu wystąpienie podczas konferencji chirurgii plastycznej w Pradze u boku światowej sławy chirurga Sama Hamra (USA), a w październiku liczne wystąpienia dr Małgorzaty Kolendy, dr Szymona Kołacza i moje podczas 17 Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej w Poznaniu.
By tego było mało, zaproszenie i wyjazd do Dailan (Chiny) na Światową Konwencję Medycyny Estetycznej i dwa tygodnie później aktywny udział w 27 Światowym Kongresie ISHRS w Bangkoku, gdzie byłem organizatorem kursu przygotowawczego do amerykańskiej specjalizacji z chirurgii odtwórczej włosów.
Dzieło się więc bardzo dużo i bardzo pozytywnie.
Wyjątkowym smaczkiem w tej intensywnej aktywności było wspomniane wyżej zaproszenie do uczestnictwa w The World Convention of Aesthetic Medicine w Dalian.
Pierwszą kwestią było zdziwienie jak organizatorzy z tak egzotycznego miejsca na mapie świata znaleźli moją osobę. Dla mnie było to dodatkowo wyzwanie poznawcze.
Wszak to czteromilionowe miasto będące jednym z największych portów świata zupełnie nie funkcjonowało w mojej świadomości.
Bardziej wnikliwa lektura pozwoliła mi odkryć, że miasto o nazwie Dalnij, zostało założone u schyłku XIX wieku przez Rosjan po zajęciu półwyspu Liaodong na potrzeby bazy dla swojej floty.
Po wojnie rosyjsko-japońskiej (1904-1905) miasto zostało zajęte przez Japończyków, którzy zmienili jego nazwę na Dairen.
W 1945 roku Armia Czerwona wyparła jednak Japończyków, ponownie stworzyła tu swoją bazę wojskową, którą ostatecznie przejęli Chińczycy w 1955 r i nadali miastu nazwę Luda.
W 1981 r przywrócili jednak oryginalna nazwę Dalian.
Co szczególnie mnie zadziwiło, że wśród miast partnerskich tego dzisiejszego kolosa widnieje nasz Szczecin.
Dziś Dalian jest uznawany za „Jasną Perłę Północnych Chin” i jako jedyne miasto w Chinach zostało przez ONZ nazwane Miastem Ogrodów i jednym z najlepszych miast o doskonałym środowisku na świecie.
Przylatując do tego nieznanego miejsca na naszym globie mogłem się naocznie przekonać, że te wszystkie określenia nie są przesadzone.
Na dodatek szerokie bulwary i nowoczesna architektura sprawiały, że nie czułem tutaj tradycyjne atmosfery Państwa Środka.
Konferencję zlokalizowano w futurystycznym budynku przypominającym statek kosmiczny. Jej program był ciekawy, choć już tak nie powalał na kolana jak całe otoczenie.
By choć odrobinę zabrać ze sobą atmosferę tradycyjnej kultury chińskiej nie odmówiłem sobie w drodze powrotnej krótkiej wizyty w Beijing (Pekin).
Lądując na lotnisku w Poznaniu nie przypuszczałem, że oto w ostatniej chwili uciekłem przed „zdrowotnym tsunami”, które miało właśnie wybuchnąć w Chinach i swym zasięgiem objąć cała naszą Ziemię pukając do drzwi każdego z nas, także do kliniki w Swarzędzu.
Pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 rozpoczęła sią jako epidemia 17 listopada 2019 r. w mieście Wuhan, w prowincji Hubei, w środkowych Chinach, a 11 marca 2020 r. została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię.
Pojawienie się pierwszego przypadku choroby w Polsce w marcu 2020 r. wywołało panikę nie tylko wśród naszych rodaków, ale także wśród placówek medycznych.
Bardzo wielu lekarzy zastanawiało się co dalej robić. Wśród nich byłem także ja.
Mając za sobą 35 lat płynnego rozwoju kliniki nagle uzmysłowiłem sobie, że ten wysiłek może w jednej chwili legnąć w gruzach.
Jak w takich sytuacjach bywa pojawiły się w moim życiu bezsenne noce.
Pierwsze uczucia lęku przed nieznanym stopniowo zastąpiłem głęboką analizą i tworzeniem strategii dostosowanej do zmieniających się gwałtownie warunków zewnętrznych.
Na dodatek informacje o tym, że większość chirurgów plastyków w Polsce zawiesiło swoją działalność i zamknęło gabinety i kliniki spowodowały u mnie jeszcze większy impuls do działania, które dziś określiłbym mianem „ucieczki do przodu”.
Zainspirowany wspomnieniami dotyczącymi mojego ojca, doskonałego pediatry, który w czasach największych epidemii chorób zakaźnych nigdy nie zamknął praktyki przed swoimi pacjentami, postanowiłem postąpić podobnie.
Na dodatek czułem odpowiedzialność za swoich pacjentów na równi z odpowiedzialnością za swoich współpracowników.
Uznałem, że nie można pozbawiać pacjentów opieki, a pracowników pracy.
Kto, jeśli nie my, powinniśmy nieść pomoc pacjentom.
Pozostało opracować i wprowadzić w życie szczegółowe procedury, które naszą pracę czyniły bezpieczne dla pacjentów i personelu.
Podczas gdy inni koledzy zamknięci w swoich domach chowali się przed groźną chorobą my stawiliśmy jej czoła.
To był ogromny wysiłek całego zespołu.
Istotne znaczenie miał tutaj fakt, że osoby pracowały i nadal pracują w klinice na pełnym etacie nie dzieląc zatrudnienia z innymi placówkami medycznymi.
Dziś mogę z odpowiedzialnością stwierdzić, że pokonaliśmy pandemię na własnym podwórku dzięki doskonałemu zgraniu całego zespołu.
Nie przerwaliśmy pracy ani na jeden dzień.
Docenili to nasi pacjenci, którzy przekraczali progi naszej kliniki w poczuciu pełnego bezpieczeństwa.
Na zdjęciach:
- Statuetka „Błękitnego Cumulusa” przyznana Jerzemu Kolasińskiemu za promocję sportów lotniczych
- Prof. Christoph Andree i dr Jerzy Kolasiński podczas 7 Międzynarodowego Breast Symposium w Dusseldorfie 5-6.04.2019
- dr Sam Hamra i dr Jerzy Kolasiński podczas wykładów przy piwku w Pradze 28.09.2019
- dr Jerzy Kolasiński, dr Małgorzata Kolenda i dr Szymon Kołacz podczas wykładów w trakcie 17 Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej w Poznaniu 10-12.10.2019
- dr Jerzy Kolasiński podczas The World Convention of Aesthetic Medicine w Dalian (Chiny), 1-2.11.2019, a następnie krótka wizyta w w Beijing (Pekin).
- Program kursu przygotowawczego do amerykańskiej specjalizacji z chirurgii odtwórczej włosów pod kierownictwem dr Jerzego Kolasińskiego organizowanego w ramach 27 Światowym Kongresie ISHRS w Bangkoku, 16-17.11.2019r
- dr Małgorzata Kolenda aktywnie uczestniczyła w 27 Światowym Kongresie ISHRS w Bangkoku, 16-17.11.2019r
- ściśle współpracująca z Kliniką Kolasiński dr Halina Kurzawska (pierwsza z prawej) na pierwszej linii walki z pandemią COVID-19
- zespół pod kierownictwem prof. Marka Napiontka (drugi od lewej) wykonuje operacje najmłodszych pacjentów w naszej klinice podczas pandemii COVID-19
















